Поняття про ISBN та ISSN 

За матеріалами довідника "Стандарти в поліграфії та видавничій справі”, авторами якого є Дурняк Б. В., Ткаченко В.П., Чеботарьова І.Б.  

ISBN

ISBN (International Standart Book Number) – це спосіб числової ідентифікації книг на різних носіях інформації, незалежно від способу виготовлення, розповсюдження, тиражу чи обсягу. Він являється унікальним для кожного видання, крім репринтного. Розраховує та надає видавцям цей номер Національне агенство ISBN

ISBN складається з 10-ти цифр, котрі розділені на 4 групи, де 1-а група - ідентифікатор країни, 2-а - ідентифікатор видавця, 3-а - порядковий ідентифікатор книги, 4 - контрольна цифра.  

Ідентифікатор України (1-а група цифр) - 966 

До стандарту ISBN додалося, з 2007 року, ще одна цифрова група - ідентифікатор книжкового видання за системою EAN-UCC, що дозволяє згенерувати з ISBN унікальний штрих-код, який можна використовувати для продажу книжки. 

ISBN structure

У разі вашої самостійної верстки, потрібно знати, що цей код, за міжнародними стандартами, потрібно розміщувати в нижньому лівому кутку звороту титульного аркуша книги, а у разі відсутності титульного аркуша - під випускними даними.  

ISBN повторюють у нижній частині  четвертої сторінки обкладинки чи палітурки у поєднанні зі штриховою позначкою. 

ISSN (International Standard Serial Numbering) - це спосіб ідентифікації саме серійних видань. Серійними виданнями є: газети, журнали, щорічники, серії, доповіді, звіти, збірники статей, котрі видають періодично, наукові праці, бюлетені, що виходять періодично.  

ISSN складається із 8-ми цифр - двох чотиризначних цифрових груп. Блоки ISSN встановлює й розподіляє Міжнародний центр (МЦ), що відповідає за реєстрування серіальних видань. Важливим для авторів є розміщення ISSN - верхній правий кут першої сторінки обкладинки. 

<< Повернутися до каталогу статей